קפוארה היסטוריה

 

VICENTE FERREIRA PASTINHA- נולד ב- 5/4/1889 בסלוודור באהייה.

התחיל את הקפוארה בגיל 10 עם   "NEGRO BENEDITO", לאחר ש”BENEDITO”  ראה את PASTINHA מפסיד קרב לילד גדול וחזק ממנו שהציק לו והחליט ללמדו קפוארה.

בחייו המסטרה עשה מעט מכל דבר, הוא שירת בחיל הים כ8 שנים, הוא היה צייר, הוא היה מצחצח נעליים ועבד כאיש אבטחה בבית קזינו אך תמיד נמשך משיכה עזה לעולם הקפוארה,וכך ב- 1935 , בגיל 46 ,פתח המסטרה את האקדמיה הראשונה לקפוארה אנגולה באזור שנקרא "BIGODE" שבסלוודור.

ב- 1941 העביר PASTINHA את האקדמיה למקום גדול יותר באזור פלוריניו,האקדמיה החדשה נקראה :

"CENTRO ESPORTIVO DE CAPOEIRA ANGOLA", שם באקדמיה בפלוריניו אימץ פסטיניה את הצבעים שחור וצהוב למדי הקפוארה שלו (צבעי קבוצת הכדורגל האהובה עליו) ושם הועברה הקפוארה שלו והשקפת עולמו לרבים שרצו ללמוד ולהכיר את הקפוארה המסורתית שהשם שדבק בה הוא קפוארה  ANGOLA.

ב- 1964 בעזרת חברו הסופר JORGE AMADO פסטיניה הוציא לאור  ספר -"קפואירה אנגולה".

ב- 1973 בגיל 84 כשהיה כבר מפורסם בברזיל ומחוצה לה ,פסטיניה נזרק מהאקדמיה בפלורנטינו, שם לימד במשך 32 שנה, ע"י הממשלה שהפכה את המקום למסעדה. זה היה תקרית קשה ביותר למסטרה. הוא נאלץ לעזוב את האקדמיה שלו עם עם אשתו, בתו ושלושת נכדיו לחדר קטן, שם גר את שארית חייו.

שברון לבו התבטא במילים הבאות: "ספסל העץ הזה זה כל מה שיש לי. היום אני מבין שסידרו אותי, נתתי את הכל אבל האמת היא שניצלו אותי, לא משנה מה, אם הייתי נולד מחדש הייתי בוחר את אותם החיים: 'קפוארה".

ב- 1978 עבר פסטיניה את השבץ הראשון שלו ואת השני חודש מאוחר יותר. ב- 1980 הועבר פסטיניה לבית אבות, ושם נפטר ב-13/11/1981.

במהלך הלוויתו כדי ללוותו בחלומו האחרון ניגן הבירינבאו.

בעזרת הכריזמה שלו ודרכו החברותי והכובשת, הקפוארה של PASTINHA התפתחה והתפרסמה וקיבלה שם עולמי,בעיני רבים PASTINHA  הוא אחד מהמסטרים החשובים של המאה האחרונה וממסד הקפוארה ANGOLA .

 רבים מתלמידיו ממשיכים בדרכו ותופסים מקום חשוב בעולם הקפוארה של ימינו.

שניים מהמפורסמים שבינהם הם מסטרה JOAO PEQUENHO שמלמד באקדמיה בבאהייה ומסטרה JOAO GRANDE שמלמד באקדמיה בניו יורק.

Mestre Pastinha