מסטרה בימבה 

קפוארה

- נולד ב- 23/10/1899 בסלוודור( -Salvador), בירת באהייה. בימבה זכה לכינוי זה בהתערבות בין אמו לבין המיילדת לגבי מין הולד- זכר או נקבה. בימבה היה כינוי פופלרי בבאהייה לאיבר המין הזכרי.

בגיל 12 בימבה התחיל ללמוד קפוארה עם  האפריקני BENTINHO וכבר בגיל 18 התחיל לתת שעורים בקפוארה בשכונה בה גדל.

ב- 1928, כהמשך להשקפתו שעל פיה הקפוארה לוקה בטכניקה ומזניחה את רוח הקרב פיתח מסטרה בימבה את הקפוארה- REGIONAL שבה שילב בין היתר  תנועות של אנגולה ,  תנועות של BATUQUE (אומנות לחימה אפריקנית עתיקה) ותנועות לחימתיות נוספות .

רדיפות הקפוארה ע"י המשטרה שהיו נפוצות מאוד בתחילת המאה הופחתו ב- 1930 עם הפיכתו הצבאית ש” Vargas” בברזיל. עובדה זו עזרה למסטרה בימבה לפתוח את האקדמיה הראשונה לקפוארה בשם:

"CENTRO DE CULTURA FISICA E REGIONAL " ב- 1932. שם לראשונה החלה הקפוארה  להלמד בצורה מאורגנת ושיטתית.

ב- 1937 הוכר בית ספרו של בימבה ונרשם כמוסד חינוכי -ספורטיבי וכך הושג  עוד שלב חשוב בדרכה החדשה של הקפוארה.

ב- 1942 בימבה מיסד את האקדמיה השניה שלו לקפוארה.

 בימבה ותלמידיו נתנו מספר רב של הדגמות,הופעות והדרכות החל מ-1927 ועד ליום מותו ב-4/2/1974 ,הם הקליטו 2 אלבומים והיו לנושאים עיקריים ברבים מן העיתונים בברזיל ובחו"ל.

אחרי שלימד יותר מ-50 שנה בימבה היה עייף ומאוכזב  מההכרה של הרשויות המקומיות בקפוארה וכך, ב- 1970 עבר למדינת גוייאניה( GOIANIA ) שבברזיל בהזמנת אחד מתלמידיו, כאשר מובטחים לו שם חיים טובים ואפשרויות להכרה מכובדת יותר ע"י הרשויות.

 חלמו לא התגשם והוא מת  ב-4/2/74 בגוייאניה, ב-  1978 הועלו עצמותיו לבאהייה ע"י תלמידיו.

מסטרה בימבה- מיסד את הקפוארה רג'יונל, סלל ובנה חלק עיקרי מעולם הקפוארה של ימינו. בעיני רבים המסטרה הוא הדמות החשובה ביותר בהתפתחות הקפוארה במאה האחרונה.

המסטרה תמיד נתן עדיפות ל'צד הלחימתי' של הקפואירה והאמין כי הקפואירה נוצרה בברזיל ולא הובאה מאפריקה, רבים מתלמידיו היום הינם הדמויות המשפיעות ביותר בעולם הקפואירה של ימינו.

 

לחצו כאן לקרוא עוד על מסטרה בימבה בויקיפדיה 

הצטרפו לחוגי הקפוארה שלנו - צרו קשר